Winne Wtorki: Wino na Wielkanoc

Winne Wtorki, wino

Wino medytacyjne. Choć w teorii tylko niewielką część światowej produkcji można zaklasyfikować do tej kategorii, wydaje się że Polacy na przekór wszystkim są w stanie potraktować jako trunek „do picia solo i rozmyślania” chyba każdą butelkę (nie tylko wina). No cóż, jak mówi przysłowie, jeśli jesteś wystarczająco odważny, wszystko może być… winem medytacyjnym? Chyba jednak nie. Wręcz przeciwnie, tylko wyjątkowe pozycje nadają się do leniwego sączenia bez kulinarnego akompaniamentu. Im potrzeba co najwyżej dobrej lektury lub zacnego podkładu muzycznego. Do takich z pewnością zalicza się Aszù.

Płynne złoto, zwykło się mawiać w kręgach winiarskich znawców (ale i nie tylko) o najlepszych słodkich tokajach. Wina wielowymiarowe, niepowtarzalne, które swoją złożonością potrafią zachwycać i onieśmielać przez więcej niż kilka, może kilkanaście minut. Odkrywają przed degustującym coraz to nowe podkłady nut aromatycznych z każdą kolejną chwilą, a bezrefleksyjne wypicie kieliszka takiej ambrozji w zaledwie kwadrans byłoby zwyczajnym barbarzyństwem.

Teraz Drogi Czytelniku spójrz na temat dzisiejszych Winnych Wtorków. Radosny czas świąt w gronie najbliższej rodziny (lub znajomych, włoskim zwyczajem) raczej nie sprzyja spokojnej zadumie przy kieliszku niecodziennego wina medytacyjnego. No chyba, że wśród biesiadników trafi się akurat dwóch pasjonatów Aszù, którzy mieli okazję z niejednej butelki złocistego trunku pić. Takie sytuacje jednak pomijam, wszak zdarzają się one niezwykle rzadko. Dlaczego zatem na Wielkanocny stół próbuję Wam podsunąć Royal Tokaji 5 Puttonyos Aszù? Odpowiedź jest banalnie prosta. Poza tym, że mamy tu do czynienia ze świetnym winem medytacyjnym, stanowi ono równie dobry akompaniament do tradycyjnych polskich potraw, które lądują na naszych stołach w czasie Świąt Wielkiej Nocy. I nie dajcie się zwieść, nie mam na myśli jedynie mazurków czy innych słodkości (chociaż i do nich naturalnie 5 puttonowe Aszù nadaje się wyśmienicie). Pomyślcie tylko o pasztetach. Nie ma większego znaczenia czy myślimy o tradycyjnym z zająca z podwędzaną śliwką wewnątrz, czy może eksperymentujemy z kaczką i żurawiną. Tokaj to zawsze pewny wybór w takim zestawieniu. Idźmy dalej, wątróbka lub nieco z francuska foie grais. 5 puttonów i takie pyszności to przecież kanon światowej kultury enogastronomicznej!

Czy zatem jest sens stawiać na świątecznym stole nietanie przecież wino, które chociaż podpasuje do wielu dań, może zostać niedocenione w pełni przez pozostałych biesiadników? Czy zasiadający przy stole spojrzą na bursztynową suknię tego Aszù? Czy ktoś wspomni o wosku pszczelim i delikatnym miodzie lipowym w zapachu, który z czasem daje się zdominować przez suszone morele i rodzynki oraz garść migdałów? A potem jeszcze przez nalewkę pigwową i dojrzałe gruszki! A co jeśli naszym towarzyszom wielkanocnej biesiady umkną słodkie, miodowe usta wina? Co jeśli nikt nie zwróci uwagi na nieco kwasu na finiszu, który stanowi przyjemny balans dla aż 173g cukru?! No i ta nuta, która przypomina drapiący w gardło miód… Oby nie umknęła żadnemu z gości! Cóż… w najgorszym wypadku możesz, Czytelniku, medytować w duchu przełykając każdy kolejny łyk tego wina i spotkać w pewnym momencie wzrok starszej cioci, której taki cukiereczek w kieliszku wyda się czymś godnym. Pal sześć jeśli nie doceni ona jego wielowymiarowości… Buona Pasqua!

 

Medytowałem za własne złotówki.

 

Nazwa: 5 Puttonyos Aszù

Producent: Royal Tokaji

Miejsce zakupu: Lidl

Cena: 69,90zł

Rodzaj wina: białe, słodkie

Ocena: 4+

 

Sprawdź co napisali pozostali blogerzy:

Blurppp

Winiacz

Nasz Świat Win

Winne Okolice

 

 

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Winne Wtorki: Wino na Wielkanoc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s